2013. január 27., vasárnap

Crunchbang Waldorf fagyás - Liquorix kernel Wheezy-re

Korábban már említettem, hogy a Crunchbang Linux legújabb, még testing fázisban álló változatát használom, a Waldorf-ot (érdekességképpen, minden #! kiadás a Muppet Show egy szereplőjéről van elnevezve; az előző verzió a Statler volt). Rövid használat után találkoztam azzal a hibával, hogy néha teljesen befagy az egész rendszer, és semmi nem használ, csak a power gomb.
A Crunchbang hivatalos fórumában való rövid keresgélés után láttam, hogy ez nem egyedi eset, és a problémát megoldja a Liquorix kernel telepítése. Ezelőtt is használtam már ezt a kernelt, mert tapasztalataim szerint sokkal megbízhatóbb, gyorsabb, és még a laptopom fogyasztása is kisebb lett tőle.
A korábbi .deb csomag letöltés->telepítés módszerrel azonban nem tudjuk frissíteni a kernelt, így egy sokkal jobb megoldást találtam. A smxi szkriptgyűjteményről van szó, rengeteg hasznos funkciója van ezeknek a szkripteknek; nagy részét még én sem ismerem, de rendkívül részletes dokumentáció érhető el hozzá. A core funkciók között található a legfrissebb Liquorix kernel frissítések, videókártya driverek (nVidia, ATI, Radeon, Intel) telepítése, rendszer-, és programjavítások, tweakek alkalmazása, és még rengeteg más egyéb felhasználási lehetősége is van a szkriptgyűjteménynek.
Ha grafikus drivert is telepítünk lépjünk át tty1-re:
CTRL + ALT + F1
Majd telepítsük és indítsuk el a következő paranccsal a smxi-t:
sudo su -
cd /usr/local/bin && wget -Nc smxi.org/smxi.zip && unzip smxi.zip && smxi
A szkript használatakor menüpontok közül kell mindig választani az alapján, hogy mit kívánunk tenni. A menüpontokhoz mindig részletes leírást ad a szkript, így mindig könnyű eldönteni, melyiket is válasszuk. Ha mégis elakadnánk itt egy nagyon részletes leírás, hogy melyik menüpontokkal adhatjuk hozzá a Liquorix kernelt a tárolóinkhoz. Ha befejeztük a szkript használatát, érdemes újraindítani a rendszert:
    reboot
vagy, ha nem végeztünk nagyobb módosítást, akkor visszaléphetünk a grafikus felületre:
CTRL + ALT + F7
smxi szkriptgyűjtemény honlapja
Liquorix Project honlapja

2013. január 18., péntek

UberWriter Markdown szerkesztő Debian-ra

Egy olyan alkalmazást fogok bemutatni, ami egyszeri használat után azonnal meggyőzött és azóta is használom. Ez az UberWriter nevű, saját magát distraction free editor-nak nevező alkalmazás, mely tényleg megkönnyíti a szövegírást egy csomó feature-ön keresztül.

Még decemberben olvastam róla az OMG!Ubuntu! oldalán róla, ahol 2012 legjobb 10 Ubuntu-s programja közé bekerült. Gondoltam érdemes lehet kipróbálni, mert megtetszett a gondolat, hogy létezik egy szerkesztő, amiben egyszerűen nincsenek beállítási lehetőségek és emiatt egyáltalán nem vonja el a figyelmet az írás tevékenységéről, ami így sokkal produktívabb tud lenni. Persze formázásra mindig szükség van, ami az UberWriter esetén a Markdown HTML generáló nyelvvel van megoldva. Pontosabban az UberWriter-ben a Pandoc kiterjesztett formátumában érdemes szövegeket írni, mely nem csak HTML generálásra, hanem PDF, ODT, és egyéb formátumok generálására is képes más, több egyéb újabb funkción kívül.

A további magyarázatok helyett érdemes megnézni a program írója által készített videót a működésről:

Néhány dolog ami megfogott a Markdown formátumban való szerkesztésben, és az UberWriter-ben:

  • a legfontosabb a nagyon egyszerű és jól működő syntax highlighting, ami rengeteg nyelvet ismer

  • nagyon egyszerű szövegformázás, nem kell a kijelölgetéssel, gombok nyomkodásával törődni

  • profibb megjelenés: inline HTML, CSS formázási lehetőségek, LaTeX támogatás

  • nem feltétlenül muszáj UberWriter-t használni, például lehet Vim-ben is szerkeszteni a fájlokat, vagy tetszőleges szerkesztőt használhatunk

  • … viszont az UberWriter nagyon szép kimenetet generál, és tényleg csak a szöveg írására lehet koncentrálni, semmilyen beállítással nem kell törődni, főleg a Focus Mode és Fullscreen mellett. :) Tényleg nem zavarja semmi a szövegírást.

Az UberWriter viszont egy vérbeli Ubuntu-s program, és nem sikerült eddig megszabadulnia a más disztribúciókban feloldhatatlan ubuntus függőségektől. Elvileg dolgoznak rajta, hogy több Linux változatban is lehessen telepíteni, egyelőre viszont Debian-on egy nem hivatalos csomagból való telepítést ajánlom:

Innen letölthetjük, parancssorból:

# töltsük le
wget http://deb.ianod.es/debian/pool/main/u/uberwriter/uberwriter_12.10.02-1_all.deb
# telepítsük
sudo dpkg -i uberwriter_12.10.02-1_all.deb

Ha valaki gyakrabban foglalkozik weboldalak tartalom előállításával, generálásával akkor érdemes kipróbálni az UberWriter-t, mert tényleg van benne fantázia.

UberWriter hivatalos oldala

UberWriter Launchpad oldala

2013. január 16., szerda

Conky Google Reader szkript

Ahogy ígértem már itt is a Google Reader olvasatlan feed értesítő Python szkript Conky-hoz. A korábbi verziót nem én írtam és nem is teljesen arra célra való, amire használtam, így inkább megírtam egy újabb változatot, ami a méréseim szerint majdnem kétszer olyan gyors, és 20%-al kevesebb erőforrást is használ működéséhez. Ráadásul így nem kell jelszót beírni a Conky konfigurációs fájlba, ami biztonságosabb így.

Telepítése nagyon hasonlít az előző cikkben szereplő szkripthez, hozzunk létre egy futtatható szkriptfájlt:

$ mkdir -p ~/.scripts
$ touch ~/.scripts/rssToConky.py
$ chmod +x ~/.scripts/rssToConky.py
$ gedit ~/.scripts/rssToConky.py

A megnyíló Gedit szerkesztőbe pedig másoljuk be a következő kódot:

Természetesen az emailcím és a jelszó mezőket ki kell tölteni. Ha mindez megvan akkor ugyanúgy lehet felhasználni, mint a korábbi változatot, egy lehetséges példa:

You have ${texeci 300 python ~/.scripts/rssToConky.py} unread feed(s).

Az eredményről screenshotot az előző cikkben láthattok. :)

2013. január 15., kedd

Conky Google Calendar szkript

A korábbi Gmail, Google Reader újdonság értesítő szkriptek után egy ideje már akartam Google Calendar-os Conky kiegészítést is. (Arról nem beszélve, hogy a Google Reader olvasatlan feed megjelenítő szkriptet is optimalizáltam.) Egy ideig keresgéltem, de nem igazán találtam olyat, ami egy Conky méretű kis helyen tényleg jól néz ki, és elég információ tartalma is van. Ezért elkezdtem megírni a saját verziómat Pythonban a Google Calendar API segítségével.

Az eredmény a következőképpen néz ki, persze lehet, hogy lesznek módosítások rajta még, ha valami jó eszembe jut (vagy valaki javasol valamit):

A szkript működéséhez szükség lesz a python-gdata csomagra, tehát telepítsük:

$ sudo apt-get install python-gdata

Ezután kelleni fog a megjeleníteni kívánt naptár privát URL-címe. Ezt a Naptárbeállítások fül alatt szerezhetjük be Google Calendarban, a Privát URL-cím helyen, mondjuk az XML gomb linkjéből. A link szerkezete a következő:

http://www.google.com/calendar/feeds/EMAILCÍM/PRIVÁT URL CÍM/basic

Ha mindez megvan, akkor már berakhatjuk a kész szkriptet Conky-ba:

$ mkdir -p ~/.scripts
$ touch ~/.scripts/calToConky.py
$ chmod +x ~/.scripts/calToConky.py
$ gedit ~/.scripts/calToConky.py
Majd másoljuk be a következő kódot, értelemszerűen az email cím, és a megszerzett privát url címeket töltsük ki:

Végül a Conky-ban hívjuk meg a most elkészített szkriptet:

CALENDAR ${hr 2}
${texeci 300 ~/.scripts/calToConky.py}

Hamarosan érkezik a Google Reader-es Conky szkript is.

Update: A szkriptet időközben átírtam Python3-ra, így szükség van egy >3.x verzió telepítésére, amihez a pyenv eszközt ajánlom.

2013. január 13., vasárnap

Audacious 3.3.3 Waldorf (Debian Wheezy) telepítése

Eljött az idő amikor a régi jól bevált Crunchbang 10 "Statler" rendszeremet frissítettem az új, még testing állapotban lévő Crunchbang 11 "Waldorf" verzióra. Eddig még soha nem használtam stable current-től eltérő Linux verziót, viszont egy ideje elkezdett zavarni, hogy minden programból nagyon régi verziókat tudok csak használni, és hiányoznak néha feature-ök, amik mindig csak a kevésbé stabil, testing változatban találhatóak meg. Az új verzió amúgy a még szintén testing státuszban lévő Debian Wheezy-re épül, ami lassan már egész stabilnak tekinthető. Ezért is gondoltam, hogy váltok az új Crunchbangre, ami gyakorlatilag 100%-osan kompatibilis az "anyadisztribúcióval".
Bár sok hibával nem találkoztam a rendszerben, azonban a Debian Wheezy tárolóiban lévő Audacious verzió (3.2.4-1) a következőhöz hasonló segmentation fault-tal elszáll:
** (audacious:17888): CRITICAL **: playback_get_paused: assertion `playing' failed
Rövid keresgélés után rátaláltam, hogy ez egy bejelentett hiba, a következő verziókban már nem tapasztalható. A Wheezy-ben található verziónál újabbat viszont elég problémás telepíteni, nem is találtam olyan tárolót amivel sikerült, lefordítani még problémásabb, így inkább a sid változatból debian.org-ról összevadásztam függőségekkel együtt egy működő Audacious 3.3.3-2 változatot.
Itt letölthető, kicsomagolás (tar -xvzf audacious.tar.gz) után az alapértelmezett GDebi csomagtelepítővel telepíthetőek a .deb csomagok.
Hamarosan írni is fogok az új Crunchbang kiadáshoz módosított beállításaimról (Conky, Tint2, Openbox, stb).