2010. december 30., csütörtök

Audacious Docky helper

Már többször próbálkoztam különféle dokkoló programokkal, de rövid idő után mindig elment tőlük a kedvem. Nemrég találtam rá azonban a Docky nevű programra, amit azonnal megszerettem és azóta is használom.
Telepítés, megtalálható az Ubuntu Szoftverközpontban, vagy Terminálból:
sudo apt-get install docky
Rengeteg kiegészítő van a Dockyhoz, csak sajnos a kedvenc lejátszómhoz, az Audacioushoz nem találtam semmilyen kiegészítőt. Most vizsgaidőszak van az egyetemen így volt időm megírni hozzá egy saját helpert. :D


ITT LETÖLHETŐ a megírt kiegészítő.

A helper egy .tar fájlba van csomagolva, telepítése egyszerű: Jobb klikk a Docky ikonján >> Beállítások >> Segédek >> Telepítés, és itt meg kell keresni a letöltött .tar fájlt.
Ezután megjelenik a segédek közt már az Audacious kiegészítő.

Mit is tud ez a program? Ha elindítunk egy zeneszámot, a program megkeresi, hogy van-e a mappában még egy lemezborító (cover vagy folder nevű kép; jpg, gif, png formátumban) és berakja azt a Dockyban az Audacious ikonjának. Ezenkívűl van egy pozíció visszajelző ikon. Bekerült még a Jobb klikk menübe egy kis kontrollálási lehetőség (lejátszás/szünet, számváltás).


Röviden a kiegészítő megírásáról: a helper Python nyelven íródott, működése teljesen ugyanolyan, mint a "gyári" zenelejátszó kiegészítőknek, mivel azok forráskódja alapján írtam, sok módosítással, javítással. A lemezborító keresésést és beállítását azonban teljesen újraírtam, mert az eredeti elég bugos volt. Ha valaki kipróbálná, ötleteket, észrevételeket, és főként hibákat szívesen fogadok! :)

(Megjegyzés: Ha elindítunk egy zeneszámot, lekapcsoljuk a lejátszót és egy újabbat indítunk el az Audacious Jobb klikk menüjében többszöröződnek az irányító gombok. Ez NEM a kiegészítő hibája, minden ilyen típusú lejátszónál pl.: Rhythmbox, Banshee is tapasztalható a hiba. A hiba magában a Dockyban van, és elvileg már javították is a hibát, hamarosan bekerül a programba a javítás.)

Audacious helper Launchpad branch
Audacious helper Gnome-Look.org-on
Docky hivatalos honlapja
Docky Wiki
Docky Launchpad oldala

2010. december 23., csütörtök

Firefox könyvjelzők szinkronizálása Dropboxban

Ebben az írásomban megmutatom, amit korábban már megígértem, hogy mire használható még a konkrét fájlszinkronizálás/átvitelen kívűl a Dropbox. Egy korábbi cikkben már írtam a PuTTY profilok szinkronizálásáról, most jöjjön egy következő felhasználási terület: a Firefox könyvjelzők szinkronizálása.

Erre a feladatra már rengeteg megoldás született, dehát ezért Linux a Linux, hogy bárki kiválaszthatja, hogy melyik tetszik neki a legjobban. Az UbuntuOne jó dolog azonban nem multiplatform ezért is választottam a Dropboxot.

Először is telepítsük a Dropbox legfrisebb verzióját:
sudo apt-key adv --keyserver pgp.mit.edu --recv-keys 5044912E
sudo sh -c 'echo "deb http://linux.dropbox.com/ubuntu/ maverick main" >> /etc/apt/sources.list.d/dropbox.list'
sudo apt-get update && sudo apt-get install nautilus-dropbox
Ezután foglalkozhatunk már a könyvjelzzők szinkronizálásával. A Firefox a könyvjelzőket a places.sqlite fájlban tárolja a profile könyvtárban (pontosabban nem csak a könyvjelzőket tárolja ebben az adatbázisban, hanem az előzményeket és még számtalan dolgot, bővebben olvashatunk róla itt) tehát elég ezt a fájlt szinkronizálnuk. Pontosabban ha több gépet használunk és mindegyiken szinkronizálni akarjuk a könyvjelzőinket, és ha valamelyiken új könyvjelzőt rakunk be és azt akarjuk, hogy a többi gépen is frissüljenek a könyvjelzők, akkor az előbb említett profil könyvtárban a places.sqlite fájl szimbolikus linkjét kell elhelyeznünk ami a Dropbox könyvtárban lévő szinkronizálandó places.sqlitera mutat.
Először hozzunk létre egy könyvtárat a Firefox számára a Dropbox mappában:
mkdir ~/Dropbox/firefox
Ezután elhelyezzük a places.sqlite fájlt ebben a könyvtárban ennek a szkriptnek a segítségével.Majd töröljük az eredeti places.sqlite fájlt, és létrehozunk helyette egy szimbolikus linket, ehhez is írtam egy szkriptet.[A szkripteket Terminálból a ./szkriptneve utasítással kell futtatni.]Innentől kezdve automatikusan szinkronizálódnak Firefox könyvjelzőink.

Megjegyzés:
Ha több gép fut egyszerre és mindegyiken szinkronizálunk, akkor úgynevezett conflicted copy-k jönnek létre. Ezeket néha töröljük a következő paranccsal (egy Rob Wilkerson nevű úriember találmánya):
find . -type f -name "*conflicted*" -exec rm -f {} \;
Kiegészítés (könyvjelzők winen):
Ha már elhelyeztük a places.sqlite fájlt, a Dropbox könyvtárunk firefox mappájában, akkor létrehozhatunk egy hardlinket, a Firefox mappájában. A kiadandó parancs a következő:
mklink /d "C:\Users\felhasználónév\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\profilmappanév.default\places.sqlite" "C:\Users\felhasználónév\Dropbox\firefox\places.sqlite"
Felhasználónév helyett természetesen írjuk be a sajátunkat, és a leírt helyen nézzük meg a profilmappa nevünket ami *.default alakú.

Nemsokára elkészül a következő cikkem, amely a Nautilus szkriptekről fog szólni (azokat is lehet szinkronizálni :)

Dropbox PPA
Link

2010. december 17., péntek

Skype telepítése Maverickben


A Maverick Meerkatban az Ubuntu archive repositoryjából telepíthetjük a legfrisebb Skype verziót. Ehhez nem kell mást tennünk mint:

1. Megnyitni a Szoftverforrások listáját:
sudo gedit /etc/apt/sources.list
2. Kikommentelni a következő sorokat (# jel törlése), ezzel hozzáadtuk az archive repositoryt:
deb http://archive.canonical.com/ubuntu maverick partner
deb-src http://archive.canonical.com/ubuntu maverick partner
3. Mentsük el a változtatásokat és lépjünk ki a Geditből
4. Telepítsük a Skype-ot:
sudo apt-get update && sudo apt-get install skype
Forrás

Ronda bootsplash kijavítása

Az új Ubuntuban a bootsplash nem mindenkinél néz ki szépen, ennek megoldására a Grub és a splash felbontását kell az asztalunkon használt felbontásra beállítani. Én 1280x1024-es felbontást használok ezt mindenki állítsa át, a saját gépén használtra a következők végrehajtásakor:

1. Telepítsük fel a v86d csomagot:
sudo apt-get update && sudo apt-get install v86d
2. Nyissuk meg a Grub beállításait:
sudo gedit /etc/default/grub
3. Keressük ki a következő sort: “GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash” és változtassuk meg erre:
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet splash nomodeset video=uvesafb:mode_option=1280×1024-24,mtrr=3,scroll=ywrap”
4. Keressük meg ezt a sort: #GRUB_GFXMODE=640×480 és változtassuk meg erre:
GRUB_GFXMODE=1280×1024
5. Mentsük el a változtatásokat és zárjuk be a Geditet
6. Nyissuk meg az initramfs modult:
sudo gedit /etc/initramfs-tools/modules
7. Illesszük be a végére a következő sort, majd mentsük el a változtatásokat és zárjuk be a Geditet
uvesafb mode_option=1280×1024-24 mtrr=3 scroll=ywrap
8. Végül futassuk le a következő parancsokat:
echo FRAMEBUFFER=y | sudo tee /etc/initramfs-tools/conf.d/splash
sudo update-grub2 && sudo update-initramfs -u
Ha mindent jól csináltunk visszanyertük az eredeti bootsplasht. Körülbelül így kell kinéznie:

Forrás