A következő címkéjű bejegyzések mutatása: raspberry pi. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: raspberry pi. Összes bejegyzés megjelenítése

2012. október 24., szerda

Raspberry Pi firmware frissítés


Korábban nagyon bosszantó hiba volt a Raspberry Pi használatakor (Raspbian operációs rendszer mellett), hogy egy gyorsabb letöltésnél, egyre több ram-ot kezdett használni a Transmission, és egy idő után már nem maradt elég memória a működéséhez, ezért magától leállt a torrentkliens.
Szerencsére ez egy firmware frissítéssel megoldható, viszont sokáig nem találtam rá egy egyszerű megoldásra, amivel könnyen lehetne firmware-t frissíteni, így nagyon megörültem, amikor nem régen felfedeztem Hexxeh oldalát. Ő készített egy nagyszerű kis szkriptet, amivel nagyon egyszerű az egész:
  1. Git+ca-certificates csomag telepítése:
    sudo apt-get install git ca-certificates
  2. Szkript letöltése, telepítése, futtatási jog beállítása:
    sudo wget http://goo.gl/1BOfJ -O /usr/bin/rpi-update && sudo chmod +x /usr/bin/rpi-update
  3. Futtatás & enjoy:
    sudo rpi-update

2012. augusztus 14., kedd

Raspberry Pi IP cím küldése emailben


Ha az ember SSH-n keresztül akar belépni Raspberry Pi-jére, otthon még könnyű dolga van, mert egy
nmap -sP 192.168.1.0-255
paranccsal könnyen kiderítheti mi is a helyi IP címe az eszköznek. Ha viszont már nem otthonról akarnánk belépni, a külső IP cím megszerzéséről kell gondoskodni, ami egy fokkal már bonyolultabb.
Ahhoz, hogy külső hálózatból tudjunk csatlakozni a Raspberry Pi-re, és routert használunk otthon, akkor a routerben a 22-es portot át kell irányítanunk a Raspberry-re. Ezt minden router esetében máshogy kell megtenni; én ezenkívül még MAC cím alapján rögzített helyi IP címhez kötöttem a gépet, mert így otthonról nem kell még az nmap-ot se elindítanom.
Mindez megvan mégis legtöbbször a külső IP cím megszerzésével van a probléma, újraindul a gép, áramszünet volt, megszakadt a net, stb. Ezért kitaláltam, hogy az internetre csatlakozás után küldje el - az előző cikket felhasználva - emailben a külső IP címét nekem. Természetesen ez se nekem jutott először eszembe, a hivatalos RPi wiki oldalon van egy hasonló, csak az bootolás után küldi el az IP címet, feltételezve, hogy egy rendszerindítás után csak egyszer csatlakozunk az internetre. Én olyat szerettem volna, ami minden csatlakozáskor elküldi az IP címet.
NetworkManager-hez könnyen írhat az ember ilyen szkriptet, de én nem szoktam használni ezt a programot, így az /etc/network mappában helyeztem el az emailküldő szkriptet.
  1. Először is hajtsuk végre az előző írásomban leírtakat.
  2. Terminálban adjuk ki a következő parancsokat:
    cd /etc/network/if-up.d/
    sudo touch ipaddress
    sudo chmod +x ipaddress
    sudo gedit ipaddress
    Az elkészítendő fájl nevében nem lehet . (pont), mert különben nem fog lefutni a szkript.
  3. A megnyíló Gedit-be másoljuk be a következő szkriptet:
    #! /bin/bash
    su FELHASZNÁLÓNÉV -c '(wget -q -O - checkip.dyndns.org | sed -e "s/.*Current IP Address: //" -e "s/<.*$//" | mailx -s "Raspberry IP Address (`date`)" EMAILCÍM) &'
A felhasználónév helyére írjuk be a Raspberry Pi-n használt felhasználónevünket, amihez beállítottuk a konzolos email küldést (Amely felhasználóval kiadtuk a ./setup_gmail_command_line.sh install parancsot). Az email cím helyére pedig írjuk be azt a címet, amelyen értesülni akarunk az új külső IP címről.
Egy újraindítással (sudo reboot) már ki is próbálhatjuk, hogy sikerült-e mindent beállítani. :)

2012. augusztus 10., péntek

Email küldés parancssorból


Gyakran hasznos lehet, ha parancssorból tudunk emailt küldeni. Például, ha letöltődött egy torrent, beállíthatjuk Transmission-ben, hogy küldjön egy figyelmeztető emailt nekünk, vagy bármilyen más esemény esetén is megtehetjük ezt. Egy szerverként használt Raspberry Pi-nél ez egy hasznos figyelmeztető lehetőség lehet.
Arra gondoltam, hogy ez akkor lehetne igazán hasznos, hogyha a saját Gmail-es címemről tudnék írni, így rákerestem használhatnám-e a Gmail SMTP szerverét levelezésre konzolból. Sajnos (:D) találtam egy elég szép megoldást, így most nem kellett semennyit se kódolnom. Ezen az oldalon találtam egy szkriptet, amely a mailx és msmtp programok config fájljait készíti elő a Gmail SMTP szerverével való kommunikációra.
Itt letölthetjük a szkriptet, majd futtatás előtt a /tmp/test_email fájlba kell írni valamilyen szöveget, amit tesztelésként elküldünk magunknak:
echo "Ez egy teszt mail." > /tmp/test_email
Ezután nyissuk meg a fájlt:
gedit setup_gmail_command_line.sh

Majd állítsuk be a Gmail felhasználónkat, és jelszavunkat a következő résznél
GMAIL_USER='YOUR_GMAIL_USER_NAME'
GMAIL_PASS='YOUR_GMAIL_USER_PASSWORD'
Ekkor már elindíthatjuk a programot:
chmod +x setup_gmail_command_line.sh
sudo ./setup_gmail_command_line.sh install

Ha minden jól ment mostmár küldhetünk emaileket akár parancssorból is a következő paranccsal:
mailx -s "email tárgya" -a /csatolmányelérésiút/csatolmány.zip címzett@valami.hu < /emailszövegelérésiút/email.txt

vagy, ha sietünk nem is kell külön fájlba megírni az email törzsét:

echo "teszt" | mailx -s "tesztmail" címzett@valami.hu

-s kapcsolóval adható meg az email tárgya, -a kapcsolóval a csatolmány (ez el is hagyható), utána a címzett, majd az emailünk törzse.

Kiegészítésként megírom, hogyha saját teljes nevünkön akarjuk elküldeni az email-t, akkor a szkript 107-ik sorában módosítani kell a "($GMAIL_USER)"-t, a következőképpen:
19-ik sorba írjuk be egy változóba a teljes nevünk:
$GMAIL_FULLNAME='Teljes Név'
majd a 107-ikben:
set from="$GMAIL_USER@gmail.com ($GMAIL_FULLNAME)"

Update: Nem rég vettem észre, hogy a syslog tele van a következőhöz hasonló hibákkal:
Warning: program /usr/sbin/sensible-mda unsafe: No such file or directory
SYSERR(root): Cannot exec /usr/sbin/sensible-mda: No such file or directory
Rövid utánaolvasás után azt találtam, hogy a cikkben említett telepítőszkript, nem telepíti a sendmail program egy függőségét, így az egy csomó hiba forrása lesz. A helyes működéshez szükség van a következő program telepítésére is:
sudo apt-get install sensible-mda

2011. szeptember 16., péntek

Raspberry Pi, extraolcsó HTPC


Most kívételesen nem szoftverekről fogok írni, hanem egy nagyon jó ötletről, amit pár napja találtam: a Raspberry Pi. Egy ARM architektúrás miniszámítógépről van szó, 35$ csak (létezik egy 25$-os változat is kicsit szerényebb teljesítménnyel), és akkora körülbelül mint egy névjegykártya. Fogyasztása 1W, és gyakorlatilag mindenféle porttal rendelkezik, amivel egy hagyományos PC is.
A gép alapvetően háttértárként egy SD kártyát használ, így egy jobb SD kártyával rendkívűl gyors rendszert kaphatunk. Operációs rendszerként mindent futtat, ami támogatja az ARM architektúrát: ez gyakorlatilag a különböző Linux változatokat jelenti, Windows-t nem fog tudni futtatni a gép.
Néhány extra még ami miatt különösen érdekes a gép: egy 700Mhz-es processzor van a gépben 256MB memóriával, minden integrált, található rajta 1 db HDMI port, 1 db Ethernet port, 2 db USB, 3.5mm Jack csatlakozó.
Alapvetően az oktatásba szánták ezt az eszközt, azonban rendkívűl sok egyéb felhasználása is lehetséges, elég szép teljesítményének köszönhetően. Többek közt szinte bármilyen szerverré alakítható az eszköz - persze inkább csak otthoni használatra -, és természetesen a HDMI kimenet miatt elég szép HTPC is kialakítható belőle.
Sajnos az eszköz még nem kapható, azonban november végére ígérik a megjelenést, érdemes követni a pályafutását!

Raspberry Pi hivatalos honlapja
Raspberry Pi saját Wiki-je